Menü Kapat

Kübra Ünlü – Ahmet Güvenç ( Kurtalan Ekspres ) Röportajı

Kübra Ünlü – Ahmet Güvenç ( Kurtalan Ekspres ) Röportajı


Kübra Ünlü – Ahmet Güvenç ( Kurtalan Ekspres ) Röportajı

Kübra Ünlü – Ahmet Güvenç ( Kurtalan Ekspres ) Röportajı

Dostluklarımı Yıkmaya Ancak Ölümün Gücü Yetiyor!

Kübra Ünlü – Ahmet Güvenç ( Kurtalan Ekspres ) Röportajı

Barış Manço’nun 1972 yılında kurduğu “Kurtalan Ekspres” sanatçının ölümünden sonra Cem Karaca ile çalıştı. Onun ardından da yoluna devam eden grup geçtiğimiz günlerde farklı seslerin Kurtalan şarkılarını yorumladığı Göğe Selam adlı albümü çıkarttı.

Gelecek yıl için en büyük hayali Kurtalan Ekspres’in üç vagonunu alıp Kurtalan’a gidip bir konser vermek. Oradan en az beş çocukla İstanbul’a dönüp onlara müzik eğitimi vermek istiyor. “Kurtalan’dan gelen çocuklar bizden sonra gelecek Kurtalan Ekspres olacak” diyor Ahmet Güvenç.

Gelecek yıl için en büyük hayali Kurtalan Ekspres’in üç vagonunu alıp Kurtalan’a gidip bir konser vermek. Oradan en az beş çocukla İstanbul’a dönüp onlara müzik eğitimi vermek istiyor. “Kurtalan’dan gelen çocuklar bizden sonra gelecek Kurtalan Ekspres olacak” diyor Ahmet Güvenç.

“Allahın verdikleriyle değil, yapabildiklerimle övünürüm. Bu albümü en çok Bahadır (Kurtalan Ekspresin kurulduğu ilk günden vefatına kadar gitaristi Bahadır Akkuzu) ile paylaşmak isterdim. Her ölüm yıldönümlerinde kimsenin olmadığı vakitlerde ikisinin gider mezarlarını ziyaret ederim. Şimdi en kısa zamanda mezarına bu albümü götüreceğim” diyor.

Ahmet Güvenç’in kendi hayali ise “2023’te Taksim’de 2023’ü çalıp müziği bırakmak istiyorum.”

Kübra Ünlü – Ahmet Güvenç ( Kurtalan Ekspres ) Röportajı

Allahın verdikleriyle değil, yapabildiklerimle övünürüm

Göğe Selam adlı bu albümünüzün hikâyesini aktarır mısınız?

Her şeyin bir doğru zamanı ve yeri var sanırım. Afyon’a iki sene önce bir konsere gittik. Şükrü Demirayak şimdi çok yakın dostum olan ama o zaman daha tanımadığım bir isim. Konserden sonra kahvaltıya davet etti. Bizi bir binaya götürdü. İlk günden bugüne piyasaya çıkmış tüm klavyeler orada karşımızdaydı. Tam bin klavye karşımızda duruyordu.

Benim bugüne kadar çaldığım bütün plaklar, inanılmaz bir arşiv. Ve daha da önemlisi bütün o klavyeleri minibüslerle kayıtlarda kullanmamız için bize gönderdi. Biz bütün bu süreçlerden bir buçuk sene önce filan ‘Artık bir albüm yapalım’ diye konuşmaya başlamıştık. Yani çok özel yardımları oldu. Bunun üzerine çalışmaları hızlandırdık.

Yeni nesillere Kurtalan şarkılarını sunmak nasıl bir duygu?

Şöyle bir duygu içerisindeyim mütemadiyen. Çok yakın dostlarımı kaybettim. Bunların içerisine iki yıl önce kaybettiğim annemi de katıyorum. İnanılmaz dağınık bir psikolojideyim. O zamanda ölülerinizle beraber yaşamayı öğrenmeniz gerekiyor. Onların misyonu demek ki benim sırtıma binecekmiş. Yollar öyle kesilmiş. Yaptığım ve devam ettirdiğim her şeyin iyilikleri de onlara gidiyor.

Göğe Selam gönderdiklerinizle yerdekileri mi buluşturuyorsunuz?

Tabii ki. Ben zaten ortada bir yerdeyim artık… Tam yerde sayılmam.

Cem (Karaca), Bahadır (Akkuzu) ve Barış (Manço) selam verdiklerimiz

Neden albüme bu adı verdiniz?

Devrim Altanay bu ismi buldu. Yapmak istediğimizi çok güzel anlatan bir ifade. Cem (Karaca), Bahadır (Akkuzu) ve Barış (Manço) selam verdiklerimiz.

Şarkıları nasıl belirlediniz?

Birincisi olmazsa olmaz parçalar vardı. Bir de bizim yapmak istediğimiz, Barış’la da son yirmi yıldır sahnede tamamını çalamadıklarımız. Bir de tam yerine gitmemiş, lezzetli parçalar vardı. Bir de Göğe Selam dediğimiz 2023’ün yapılmayan kısmını tamamladık. Hep yapmak istediğimiz bir şeydi, bir türlü yapamıyorduk, bu grupla yaptık.

Kübra Ünlü – Ahmet Güvenç ( Kurtalan Ekspres ) Röportajı

Her şarkı kime gider diye düşündük

Bu adlar nasıl bir araya geldi?

Bu albümde şarkıcıları ikiye ayırabiliriz. Birincisi, dostum olanlar; Fuat (Güner) ve Bülent (Ortaçgil) gibi. Bir de ‘Rahatsız etmeyelim’ dediklerimiz vardı. Erkan Oğur mesela ama şöyle bir şey oldu. Bir gün Erkan aradı ‘Ben hangi parçayı çalıyorum’ dedi. Olay hep böyle gelişti dolayısıyla herkesin gönülden katıldığı, sevgi dolu bir şey oldu.

Ortak payda burada gerçekten sevgi. Teoman inanılmaz güzel davrandı. Hayko’ya gelince onu tanıdığıma çok mutluyum, adam gibi bir adam. Nev, Feridun (Düzağaç), Özlem (Tekin) hepsi gönülden yanımızda oldu. Her şarkı kime gider diye düşündük, bütün hepsini tek tek aradım çağırdım.

Niye bu albümde Duman, Gripin, Mor Ve Ötesi, Manga gibi yeni nesil gruplardan kimse yok?

Çünkü burada bütün parçaları Kurtalan Ekspres çaldı. Onların solistini alıp bizimle çaldırtmak o grubu bir şekilde bölmek demek. Ben bunu yapmam. Bu da bir grupçuluk dersidir. Ama gelecekte onlarla da mutlaka bir şeyler yapacağız. Hepsi çok sevdiğim insanlar.

Herkese verilecek cevabımız var

Albümün sanat ve medya dünyasından özel bir vefa göreceğini düşünüyor musunuz?

Hiç fark etmez ama görüyor zaten. Yapacağımı doğru yaptığıma inanıyorum, sonrası beni ilgilendirmiyor. İlk haftada 50 bin satış, hiçbir eleştiri duymamam… Her şey ortada değil mi sizce? Medya kendine göre ne bulur, ne söyler bilemem ancak herkese verilecek cevabımız var.

Albüm çalışmaları sırasında eksiklerin eksikliği hissedildi mi?

Sana şöyle anlatayım Kübra, bak yanımda Jimmy Page gitar çalsa, ben Bahadır’ı ararım. Onun benim yanımda duruşu başka bir şey…(bir süre ara veriyoruz çünkü hıçkırıklarla ağlıyor)

Albüm çalışması sırasında da çok ağladınız mı?

Hissi olmama izin vermiyorlar. Ağlamadım, zaten sinir ilacı alıyorum. Annemi de kaybettikten sonra ilaçlarla ayakta duruyorum. Çok ama çok isterdim ki şu albümü Bahadır ile yapalım. Ama biliyorum hissediyor oradan bir yerden…

Başlangıçtan bugüne sizin için en önemli şey nedir?

Ben 68’liyim, tek tel saçım kalsa da belime kadar uzatacağım. Samimiyet değişmedi.

Kübra Ünlü – Ahmet Güvenç ( Kurtalan Ekspres ) Röportajı

O dönemden eğri insan kim var

Kaç yıldır birliktesiniz?

Erkin Koray ile meşhur oldum dersek o zaman 17 yaşındaydım, 43 sene oldu.

43 sene içerisinde dostluklarımı yıkmaya ancak ölümün gücü yetiyor…

O zaman arkadaşlıklar kardeşlikti. Ben insana sonsuz saygı duymayı Barış’tan öğrendim. Çok zenginim bu anlamda. Nereye gitsem bir sahip çıkanım vardır. Bu da beni çok mutlu etti. Bu albümde sahip çıkılan birileri varsa o ben değilim, kendileri, farkındalık aslında bu. Ayrıca o dönemden eğri insan kim var. (Gülüyor)

Okan Bayülgen’in desteğini nasıl aldınız?

Albüm fotoğraflarını Okan Bayülgen çekti. Bize sevgisi muhteşemdir. ‘Bizim fotoğrafları çeker misin?’ dedik, adam bütün olayını durdurdu. Çekimleri yaptı, ‘Çok teşekkür ederim Okan’ dedim. ‘Abi ne yaptım ki’ dedi. Şimdi bu adam daha ne yapacak ki, değil mi…

En güzel şeyi yaptı. Ben bunları paramla yaptıramam. Bunlar hep sevgiyle oldu. Yani bu albümün bir fiyatı yok.

Kim neyi söyledi?

Emre Aydın – Dağlar Dağlar

Bülent Ortaçgil – Unutamadım

Özlem Tekin – Kara Sevda

Fuat Güner – Can Bedenden Çıkmayınca

Nev – Sarı Çizmeli Mehmet Ağa

Ogün Sanlısoy – Kol Düğmeleri

Feridun Düzağaç – Ne Ola Yar Ola

Gür Akad – Cem Ağabey

Hayko Cepkin – Yeni Bir Gün

Koro – Gülpembe

Göğe Selam ise sözsüz olarak yorumlandı.

Kübra beni öldürme

Kübra Ünlü: Ahmet Ağabey ben de televizyonda yayın hayatıma başladığım ilk gün ilk konuğum Barış Manço idi… Sonra vefatına kadar, başladığım her yeni programın ilk konuğu oldu.

O’nun vefatıyla ben bu işi Bahadır Akkuzu ile yapar oldum. Çünkü inancım, kalbime kazıdığım Manço sevgisi, felsefesi programlara yansırsa; en az onun kadar asil bir televizyon başarım olacak inancıydı. Çok çalıştım ve oldurmaya çalışıyorum.

Her ikisi de göçtüğünde; emin ol en az senin kadar içim yandı. Bilir misin, bugün bu röportaja gelmemin kendi dünyamda ki asıl sebebi, kendimce oluşturduğum geleneği nefes aldığımız sürece, Kurtalan var oldukça sürdürebilmek.

Bundan Volkan Sevig, yani o gün olduğu gibi bugünde menajeriniz olan Volkan’ın haberi var. Siz, müziğiniz ve Kurtalan hep olsun, İyi ki varsınız ve Göğe Selam olsun.

Kübra beni öldürme…

Sarıldık, ağladık ve ayrıldık…

Kübra Ünlü – Ahmet Güvenç ( Kurtalan Ekspres ) RöportajıBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir